Sari la conținut
HiFi Tech

Constructie montaj amplificator 200W (proiectul #2)


_BGD_

Postări Recomandate

Buna dimineata,

Montajul a fost alimentat (aprox. 34 V dupa redresare,  daca imi aduc bine aminte).

Se aude, dar cu un gajait.

Daca nu are semnal bagat, nu se aude absolut nimic in difuzoare.

Inca nu am legat protectia de boxe, si nici corectorul de ton (am folosit un potentiometru de 100K la intrare, atat).

De ce cap sa apuc depanarea/cautarea problemelor?

Mi-ar prinde bine un sfat 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut star,

La ce te referi prin conexiuni airuea? La ceva pus gresit, sau la lipituri reci?

Piesele le-am triplu verificat, sunt puse conform schemei, iar de lipituri reci nu imi fac grija, le-am executat destul de corect (conice, lucioase).

 

Iar legat de GND...sunt toate legate la priza mediana (minusul de boxe, "minusul" de semnal).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mda,

 

Se pare ca am avut o problema cu oglindirea circuitului, care nu a existat la momentul print-ului pe hartia foto.

 

Ma asteptam ca pdf-ul cu desenul circuitului deja sa fie in oglinda, ca dupa aplicare sa raman cu “sensul” bun. Dar aparent, nu a fost asa, si deci am corodat un circuit “pe invers”.

Gajaitul era datorat finalilor, care aveau sursele puse in locul portilor, si invers...

 

invatatura de minte.

am recurs la un mic artificiu, care a macelarit putin din design, dar macar am mai invatat ceva.

 

canta bine acum montajul (pe o boxa de test, destul de amortita). Curentul de mers in gol l-am reglat pe la aprox. 50 mA, iar componenta continua la iesire este de aprox 30-40 mV.

Aici lipsa de experienta isi spune cuvantul, si adresez cu aceasta ocazie, intrebarea: ce valori ar trebui sa am?

 

 

multumesc,

 

29DF4507-54ED-4FAB-AD49-6514B15F285F.jpeg

A4CE1909-5338-412B-BEB3-CD030E314071.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 09.01.2020 la 7:24, _BGD_ a spus:

Buna dimineata,

Montajul a fost alimentat (aprox. 34 V dupa redresare,  daca imi aduc bine aminte).

Se aude, dar cu un gajait.

Daca nu are semnal bagat, nu se aude absolut nimic in difuzoare.

Inca nu am legat protectia de boxe, si nici corectorul de ton (am folosit un potentiometru de 100K la intrare, atat).

De ce cap sa apuc depanarea/cautarea problemelor?

Mi-ar prinde bine un sfat 🙂

  Posibil sub-biasat, la mos-fet in final, tranzistorii NU se deschid deloc sub un anumit prag al tensiunii de prepolarizare. La bipolare e mai usor, lucreaza la nivel mic si fara bias dar cu distorsiuni de racordare mari.

 

Vezi in foaia de catalog a mos-urilor folosite ce tensiune de deschidere minima au, (Vgs threshold)si orienteaza-te catre superdioda sa ofere aproximativ 1,5x acea tensiune sau mai sus pina mosutile incep sa se deschida usor, fara demnal.

 

Un bias de 50-100mA este suficient, reglajul corect al bias facindu-se cu osciloscopul la 20kHz, in regim de amator sau si mai bine in regim de analiza armonica (Pro).

 

Foloseste sigurante rapide de 250mA sau cite o rezistenta de 10-33 ohmi/1W in locul lor pina gasesti optimul. Un bias prea mare poate duce instant la distrugerea finalilor!

Succes!

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.