Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe Open Baffle


bogdanozaurus

Postări Recomandate

Am ascultat, am avut multe proiecte. Trebuie sa incerci.

Cel mai de succes sistem auzit de mine il are un prieten, cu Eminence Alpha 15A si un Sonido fullrange de 8", pe panouri separate si ce nu se ating fizic . Suna foarte bine, doar ca trebuie pus la 1m minim de peretele din spatele boxei. In apartament este bas arhisuficient. Sonido ala face toti banii.

Crossover grad 1 sau 2, ambele suna bine. 

In prezent am un sistem hibrid, OB cu bass de 18" si CD de 2" iesire pe un horn copie JBL 2380 si sunt foarte multumit de sunet. In camera 25mp. Crossover la 500hz gradul 4.

IMG_1467.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.08.2019 la 13:05, arcgotic a spus:

Am ascultat, am avut multe proiecte. Trebuie sa incerci.

Cel mai de succes sistem auzit de mine il are un prieten, cu Eminence Alpha 15A si un Sonido fullrange de 8", pe panouri separate si ce nu se ating fizic . Suna foarte bine, doar ca trebuie pus la 1m minim de peretele din spatele boxei. In apartament este bas arhisuficient. Sonido ala face toti banii.

Crossover grad 1 sau 2, ambele suna bine. 

In prezent am un sistem hibrid, OB cu bass de 18" si CD de 2" iesire pe un horn copie JBL 2380 si sunt foarte multumit de sunet. In camera 25mp. Crossover la 500hz gradul 4.

 

Din ce am inteles pentru asa ceva s-ar merge pe amplificare separata si nu pe filtre pasive. De asemenea, la un fullrange de 8" apare whizzer cone care aduce problemele lui. Si totusi sunt sigur ca suna foarte bine ce are prietenul tau acolo. Eu as vrea sa merg pe un proiect hibrid in viitor, joasele tot pe Eminence dar in incinta, taiate cat mai jos si in regim de open baffle niste medii si inalte Seas vintage recuperate, con de hartie si cu sensibilitate mare. Vreau sa inchid joasele tocmai fiindca nu am spatiu de manevra in camera si nici spatiu mare. Ce iese, voi auzi 🙂 Cand ma apuc de treaba, revin cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 05.08.2019 la 9:46, bogdanozaurus a spus:

Voi ce parere aveti de aceasta solutie?

 

Probabil in tarile nordice este uilizabila o asemenea solutie.

Pe plaiurile noastre insa avem o reala problema cu praftul. Pe mine ma ingrozeste când vad cat praf se aduna in unitatea PC-ului si nu numai. 

Ce se intampla cu boxele alea când incepe sa se adune praful, cum le cureti fara sa dereleglezi ceva prin ele?

Editat de Augustus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 13.08.2019 la 10:01, marius24v a spus:

Din ce am inteles pentru asa ceva s-ar merge pe amplificare separata si nu pe filtre pasive. De asemenea, la un fullrange de 8" apare whizzer cone care aduce problemele lui. Si totusi sunt sigur ca suna foarte bine ce are prietenul tau acolo. Eu as vrea sa merg pe un proiect hibrid in viitor, joasele tot pe Eminence dar in incinta, taiate cat mai jos si in regim de open baffle niste medii si inalte Seas vintage recuperate, con de hartie si cu sensibilitate mare. Vreau sa inchid joasele tocmai fiindca nu am spatiu de manevra in camera si nici spatiu mare. Ce iese, voi auzi 🙂 Cand ma apuc de treaba, revin cu poze

Eminence au un 15" cu QTS-ul potrivit pentru OB si care e practic gratis. Atata ca iti trebuiesc 2 pe canal ca sa ai bas in regim de OB.

Am incercat cu unul pe canal si nu era suficient bas. Sus aveam coaxialele de la beima...inca nu-mi luasem fostexurile 206E.

Ce-i drept am camera patrata.

Odata inoculat cu microbul OB nu mai sacapi toata viata.

A trebuit sa ma "resemnez" cu cutiile "labirint" la fostexuri. Daca stau si ma gandesc bine "labirinturile" sunt de fapt niste VTP-uri cu mai multe intoarceri (6 la numar), iar sunetul VTP e cal mai apropiat de OB din ce am probat, construit...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batalia nu e neaparat pentru basul de jos (care e esential) dar oarecum obtenibil intre anumite limite, dar pentu media de jos care e coloana vertebrala a sunetului. Ea da "cohones" sunetului, ea da dramatism sunetului, ea da fior sunetului.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.08.2019 la 11:00, Augustus a spus:

Probabil in tarile nordice este uilizabila o asemenea solutie.

Pe plaiurile noastre insa avem o reala problema cu praftul. Pe mine ma ingrozeste când vad cat praf se aduna in unitatea PC-ului si nu numai. 

Ce se intampla cu boxele alea când incepe sa se adune praful, cum le cureti fara sa dereleglezi ceva prin ele?

Editat August 23 de Augustus

De-alungul existentei mele, nu mai tin minte cand...am auzit povestea cu imparatul zgarcit care voia sa adune tot praful din imparatia lui.

Ideea este ca nu te poti bate cu inevitabilul. Praful a fost, este si va fi, mult timp dupa ce vom muri.

Poti face o casa septica, cu toate filtrele de rigoare..dar ce faci cand iesi?

If you can't beat it, live with it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin OT dar legat de praf, am vazut sistemul asta si mi se pare ingenios. Practic ai aer curat si filtrat in casa, nu mai lasi geamurile deschise..

https://www.lunos.de/de/produkte-LUNOS/produkte/e60/

 

Legat de subiect, un prieten are Alpha 15 pe panou, in camera de 18mp la bloc, si, scoase de la perete 1m pot spune ca e bas suficient. Conteaza amplificatorul, are un Mosfet clasa AB de 40w. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.10.2019 la 10:51, arcgotic a spus:

Legat de subiect, un prieten are Alpha 15 pe panou, in camera de 18mp la bloc, si, scoase de la perete 1m pot spune ca e bas suficient. Conteaza amplificatorul, are un Mosfet clasa AB de 40w. 

Multumesc pentru info. Asta e Alpha 15 ...le-am avut si eu in numar de 2 buc. Pentru mine nu a fost suficient. Mai depinde si cat de "surd"esti. Daca consideram camera o "boxa" (ceea ce si este defapt)...metrii patrati nu sunt suficienti..cei ce fac cutii stiu ce spun. Conteaza mult volumul, forma volumului...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.