Sari la conținut
HiFi Tech

Inlaturare micro-zgarieturi de pe plastic lucios


Netcrusher

Postări Recomandate

Poate s-au mai lovit si altii de problema aceasta... si ma pot indruma spre rezolvarea ei.


Cum majoritatea aparatelor moderne sunt finisate "piano black", pe un plastic foarte moale, apar mici zgarieturi si de la stergerea prafului.

Din ce am citit, indicat e ca aceste aparate sa fie curatate cu o carpa din microfibra. In engleza, aceste zgarieturi poarta denumirea de "swirls".


Am citit pe diverse forumuri si 3M Rubbing Compound 03900 ar fi o solutie incercata de catre cineva pe plastic, cu rezultate bune.

Insa nu se gaseste decat in SUA si din cauza transportului costul acesteia devine destul de ridicat.


A mai incercat cineva sa scoata astfel de urme? Daca da, cu ce solutii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru zgarieturi (chiar profunde) pe suprafete mici (gen ecran de tel mobil sau display aparat foto) am folosit cu succes o pasta pe numele sau DISPLEX. Se gaseste si la noi si este foarte eficienta. Cost moderat. La suprafete mai mari... Dumnezeu cu mila. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am studiat cum actioneaza Displex-ul dar cred ca si dizolva putin din suprafata pe care e aplicat, sau depune ceva compatibil cu suprafata zgariata. L-am folosit strict la display-uri de mobile / foto, deci plastic transparent (policarbonat?). E posibil ca pe anumite plastice sa nu aiba efect.


PS: Oricum vei sterge praful de pe obiectul respectiv si zgarieturile vor reapare in timp. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.