Sari la conținut
HiFi Tech

Telefunken V-201


andreic

Postări Recomandate

Sunt si eu sub proaspata magie a germaniului. Am ascultat ieri cateva ore un revox cu germaniu, si recunosc ca m-a cucerit dupa primele 30 min. Pur si simplu suna...placut, cald...vocea e mai umana. Nu suna precis, dar suna placut. E un amplficator pe care nu m-ar deranja sa ascult ori de cate ori ascult jazz sau ceva vocal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa nu tragem concluzii pripite, nu germaniul suna altfel ci schema electrica suna altfel. Intr-un fel se proiecta ceva pe vremea germaniului (cu creionul pe hartie si rigla de calcul la nas) si altfel cand gaseai tranzistoare cu siliciu la pret de seminte de dovleac. Plus aparitia SPICE care a schimbat multe in proiectare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am afirmat ca DA, exista mari diferente pe aparate si diferente sesizabile bine la ureche, dar diferentele nu provin din Ge vs. Si ci din schema electrica. Vezi schema (fara etaj diferential pe intrare, decuplari prin electrolitici la greu pe primele doua etaje - cuplate prin condensator electrolitic, reactie locala pe primul tranzistor, bootstrapare la greu (tot electrolitic), etc... Plus iesire prin condensator.


Am si eu undeva pe la boxa un Telefunken (amplituner) impecabil, tot pe Ge. Poate odata o sa-l bag la masurat, dar deocamdata nu prezinta interes (pentru mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

V-ar interesa un lenwood kr4200? Din ce stiu are tot finali pe germaniu si e din aceeasi perioada.Nu vand eu, nu fac profit, dar il are un amic de-al meu din Bc. Stima.

Andreic, multumesc pentru oferta dar nu ma intereseaza japonismele.

Multumesc fluffy pentru informatie.

Chiar acum ascult un concert de pian de Bethoven si suna sublim Telefunken-ul V-201. Avand in vedere vechimea si faptul ca in interior nu are componente fancy, suna incredibil de bine, de muzical si de natural, ca si timbru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa spun faptul ca efectiv nu ma pot dezlipi de micul revox a78. Il ascult cu placere ori de cate ori am timp si chiar il prefer in favoarea amplificatorului meu Roksan Kandy. Ce pot sa spun despre sunet....este placut, melodios, moale si matasos. Nu este la fel de precis si detaliat ca roksan-ul, nici nu ar avea cum, dar clar suna mai "placut". Probabil din cauza armonicilor pare, asemanatoare lampilor, suna atat de placut urechii. Vocea parca e mai prezenta, mai carnoasa si mai puternica. Parca mai "umanizeaza" sau indulceste sunetul dac-ului meu, aducand mai mult spre analogic. Mi-au trecut vreo doua amplificatoare prin mana, dar asta e primul care intr-adevar a reusit sa ma impresioneze. Are un timbru aparte. Nu vreau sa imi laud "magaoia", doar imi exprimam admiratia fata de sound-ul aparatelor din perioada anilor 70.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.