Sari la conținut
HiFi Tech

Problema Curent.


Bobo

Postări Recomandate

Am un sistem micut (2.1) pe care il folosesc la pc noaptea pt. filme, seriale etc. si cand inchid sistemul, se stinge si se aprinde ecranul la monitor.

Am incercat alt sistem diferit, am incercat alt prelungitor, l-am conectat direct la priza si problema tot persista.

Oare de ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Hello. 

Din ce inteleg, tu ai conexiunea cam asa:  din sistemul 2.1, te legi la placa de sunet a PC-ului (banuiesc) cu un cablu cu mufe de casca (sau asa ceva). Acum ca ai placa de sunet separata sau onboard, e iar un punct de lamurit.

Oricum, legatura se face prin placa de baza PC, deci ori nu ai impamintare buna la PC (si/sau la sistemul 2.1), ori sistemul 2.1 la inchidere trimite un voltaj mai mare prin cablul de legatura intre cele 2 si atunci placa video (monitorul) primeste un supra-curent - deci tot de la curent sau sursa PC nu are protectie cum trebuie (sint puse PC + sistemul 2.1 pe aceeasi priza / prelungitor ?).

Oricum, se pare ca placa de baza a PC primeste un semnal suplimentar care "trezeste" monitorul. 

De verificat prizele si impamintarea la PC si sistem 2.1,  eventual mutat unul din ele pe alta priza, de verificat cablul de semnal intre sistemul 2.1 si PC, de verificat placa de baza (condensatorii, sa nu fie umflati de vreme) si verificat sursa (poate e mai batrina si nu mai suporta atit de bine socurile de tensiune ...  

Din ce imi pare, pare sa fie de la MB, mai ales daca inainte nu facea si acum, de ceva timp a inceput sa faca, fara sa schimbi cabluri, configuratie, prize, etc. Poate cauti alt cablu de semnal intre PC si sistem, o fi indoit/ciupit/in scurt cablul vechi ... 

Daca incerci sa scoti prin iesirea audio de casti, se intimpla la fel ?  

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.