Sari la conținut
HiFi Tech

Proiect boxe Braun L810


oake

Postări Recomandate

La 19.04.2019 la 18:34, danM a spus:

Radule, multumesc fain de invitatie, dar sunt la mama naibii in provincie.

Daca tot se lasa cu o bericioaica- doua si cu ceva auditii nu uita de cei care te-au ajutat ( Adrian si dl. Mateescu).

Spor la auditii !🍺

Multumesc pentru urare in primul rand.

La cutiile Braun, mai intai am facut o intrebare pe forum si idea a fost ca trebuie sa separ vaca de vital (eventual cu o nervura de rigidizare la cutia de bass). Multumesc cu aceasta ocazie forumistilor. Braunurile sunt foarte ciudat gandite: au doi basi de 8 Ohm in paralel care duce la 4 Ohm, media e de 8 Ohm, parca si TW e lafel. TW e pus invers. Probabil ca asta e si motivul pentru care sunt greu de imperechiat. Adi m-a sfatuit sa separ pdv vibratii cutia de medii inalte cu cea de bas. Al doilea sfat a fost cu conzii MKP pentru motoare...aicea mai studiez. VTP mi-a dat desenul cu alinierea magnetilor boxei. Pana acu' rezultatul e spectaculos dar se poate mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.04.2019 la 21:41, danko a spus:

Au fost multe dif-uri de 4 ohmi pentru aceste Braun-uri de vanzare pe OLX. Trebuia să iei 4 şi le aveai pe toate de 8 ohmi. LV 720 le are pe toate de 8 ohmi (bas 2X 3,6 ).

Probabil ca nu ai citit ce am spus mai sus...toate difurile sunt pe 8 ohmi iar boxa iese pe 4 ohmi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că tu n-ai înţeles ce-am spus eu. Doi başi inseriati de 4 ohmi fac 8 şi e mai bine decît 4 pentru că ei dau impendanţa boxei. Dacă boxa e făcută bine va suna bine pe orice sistem, dacă e pocnitoare.... Başii de la Braun sunt sensibili iar mediile şi înaltele de foarte bună calitate. Eu aş fi înseriat başii de 8 ohmi şi aş fi folosit boxa pe un amp. cu lămpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai cercetat un pic la Fostexuri. Am pus a 9-a de Beethoven sub Blomstedt. Sunetul este spectaculos, am deja bass. La camera mea patrata si mincatoare de bass parca ar mai fi ceva loc de bass. Oricum ca sa am bass sa-mi rupa splina in camera mea, probabil ca ar trebuii sa reactivez vechiul meu subwoofer cu dif de 18" si cutie pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, danko a spus:

Cred că tu n-ai înţeles ce-am spus eu. Doi başi inseriati de 4 ohmi fac 8 şi e mai bine decît 4 pentru că ei dau impendanţa boxei. Dacă boxa e făcută bine va suna bine pe orice sistem, dacă e pocnitoare.... Başii de la Braun sunt sensibili iar mediile şi înaltele de foarte bună calitate. Eu aş fi înseriat başii de 8 ohmi şi aş fi folosit boxa pe un amp. cu lămpi.

danko..repet....basii sunt de 8 ohmi si sunt pusi in paralel. toate difurile sunt pe 8 ohmi. Am respectat specificatiile constructorului.

Inca ceva difurile de la Braun au randament relativ mic si trebuiesc impinse de la spate. Am incercat cu un Philips de 10 W pe germaniu si nu le-a dus. Lampile mele au intre 10 si 24 W. Poate cu cea mare, cu 845 sa incerc.

La SE cu 845 atacul e cu ECC83 si sunetul e putin agresiv...poate braunurile au nevoie de asa ceva. As mai inmuia un pic sunetul cu un atac cu ECC82 dar trebuie sa schimb 2 rezistente.

Pe de alta parte trebuie sa vad cum suna lampile pe Fostexuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am facut un pas in spate ca sa maresc perspectiva si sa ma linistesc de primele impulsuri am ajuns la concluzia ca Fostexurile, cu cutie cu tot, sunt nevrotice. Le-am pus pe mai multe ampuri si raspunsul a fost acelasi: Bass afanat, difuz, ineficient...medii lesinate si inaltele in spate rau. Am crezut ca inebunesc. Tot incercand si schimband ampurile si mai trecand ceva minute a venit sunetul la mine. Are tot si putin peste.

Probabil complicata cutie are nevoie de ceva timp...max 10 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bon...am postat poza cu amplasarea. Preoblema e ca au nevoie de cateva minute sa sune. Probabil asta e algoritmul lor.

Dupa... e belea.

Cutia e ciudata...probabil ca are nevoie de ceva timp sa intre in parametrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am incercat pe Philipsul siliconat, pe Grunding-ul recapat si pe Philipsul pe germaniu.

Suna lafel pana sa apara minunea.

Se pare sa aceasta cutie "canta" si ii trebuie ceva timp sa se acordeze.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bon...nici eu nu inteleg dar asa se intampla. Acu' am facut o auditie de 5-6 ore si suna superb. Dar cand ii dai drumu "fresh" suna la inceput de porc.

Daca asta este "pretul" pe care tre' sa il platesc pentru sunet...what the fuck!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.05.2019 la 17:30, Porta a spus:

Scuze ....am citit in diverse locuri că se rodează cam tot ce este parcurs de electoni , o cutie are si ea nevoie de rodaj , să intre in parametrii? 

Ai dreptate....mai ales o asa complicatura de cutie. Tutusi vorbim de un fenomen vibratoriu.

Mai fac o sedinta sa vad cum suna de la inceput...dar tare mi-e frica ca mai e ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.