Sari la conținut
HiFi Tech

Reparație/tuning difuzoare


marianos

Postări Recomandate

Am o problemă la boxele mele cabasse mai vechi. Am observat că membrana s-a desfăcut pe alocuri câte 2-3 cm de margine. Membrana este din hârtie iar marginea (nu-mi vine acum în minte cum se numește) este din pânză acoperită cu un fel de silicon/cauciuc negru. Ce adeziv aș putea folosi?

Deasemenea am observat că în interiorul boxei este vată de sticlă. Aș putea procura foarte ușor lână naturală. Se merită efortul? Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adeziv uhu  de ex dar daca a inceput sa se dezlipeasca lipesti azi , maine se casca in alt loc, da-le la un meserias sa dizolve tot si sa lipeasca din nou. Vata aia e bazaltica, nu face particule chiar asa grav ca vata de sticla, are si un liant, toti foloseaua aia in anii aia. Poti incerca cu lana dar stropeste cu ceva de molii. Cred ca merge si ceva tutun, levantica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. Boxele sunt pe compresie. Nu cred că e vată bazaltică; am desfăcut la un moment dat difuzoarele ca să schimb condensatorii din filtre și mie îmi pare mai degrabă că e vată de sticlă. Are culoarea galbenă și se pliază foarte ușor. Boxele au aproape 40 de ani și se vede că s-a mai intervenit în ele: cablurile de la filtre la difuzoare au fost schimbate. Mă gândesc că cel care a făcut modificarea a schimbat și materialul din interior dar poate nu a fost o ideea așa de bună. Am o poză cu filtrul dar în fundal se vede puțin din fibra de sticlă.

Aracetul pentru lemn ar fi bun pentru ce îmi trebuie mie?

Photo0189.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, aracetul nu e foarte indicat pentru treaba asta.

Din ce am mai vazut se foloseste prenandezul (sau neopren). Nu foarte vascos insa cu rezultate bune daca dupa aplicare il lasati 2-3 minute sa piarda din vapori apoi cu un carlig de rufe tineti apasata zona lipita. Nu dati in exces ca sa nu ramana lipit acolo si carligul de rufe. Da, nu suna prea profesionist insa pentru acasa e in regula. Nici sa nu va ganditi sa dezlipiti total suspensia si sa o relipiti pentru ca sigur nu vor mai suna a Cabasse.

Fonoabsorbantul din interior e clasica vata minerala folosita de mai toti fabricantii de boxe din acea perioada. Vata de sticla nu e asa maleabila si moale, are firul mai scurt si mai aspru iar la apasare elibereaza mici particule de sticla care sunt foarte ”prietenoase” mai ales daca ajung intre bobina si magnet. Sau pe piele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, e vată minerală. De fapt asta aveam în minte da alta am scris. Vata de sticlă țin minte că e mai aspră și nu e de pus mâna pe ea. Referitor la lână, acuma că am auzit de molii, nici prin cap nu-mi mai trece. Dacă boxele sunt închise vor căuta să iasă pe oriunde și o să se apuce de ros membranele.

Cu prenadez am mai recondiționat niște ghioarse la propriu la care le-am înlocuit suspensiile complet. O să încerc și cu astea. Poate fac mai întâi o probă pe o suprafață mică. Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Postez tot aici întrucât are legătură cu subiectul. Mai sus este o fotografie cu filtrele de la boxele cabasse sloop 321 la care am schimbat condensatorii pe considerentul că au 40 de ani. Răsfoind forumul cabasse, am văzut că unii recomandă insistent să fie păstrați condensatorii originali. Curios, am vrut să măsor vechii condensatori pe care i-am păstrat dar ... eșec. Să nu râdeți, am încercat să îi măsor cu un banal multimetru, dar nu îmi arată nimic. Este vreo altă metodă să îmi dau seama dacă sunt buni? Dacă sunt în mințile lor, mă gândesc să îi pun la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, acum este un singur aparat care masoara si C, si ESR si Vloss (pierderile in dielectric).

Atentie, fara masurarea Vloss informatiile pot fi extrem de pacalitoare.

Cele mai ieftine costa 100-120 lei, dar nu este musai sa cumperi unul, poti ruga un cunoscut care are asa ceva sa ti-l imprumute. 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.com/search?q=esr+metru&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjy_JeFxcbnAhVJlYsKHd_-CiQQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1280&bih=672

Atentie, unele masoara Vloss, altele nu. (De fapt ar putea masura toate, dar depinde cum este implementat softul pe pic).  Musai de ales unul care masoara.  Poate fi redus si la ultima expresie (fara carcasa), vad ca unele au scazut spre 50-60 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Recomand prenadez de calitate, lipitura nu trebuie sa fie rigida. faci treaba "pe portiuni" astfel incit sa nu descentrezi difuzorul. Daca vei dezlipi toata membrana odata, ansamblul bobina mobila se va descentra in intrefier, trebuind apoi sa folosesti film de radiografie pentru centraj, nu inainte de a dezlipi si calota difuzorului.  Lasa vata minerala la locul ei, ce ai tu acolo este de foarte buna calitate!

Daca te depaseste operatiunea cauta pe google "Claudiu Urban" este un baiat care se ocupa cu difuzoare.  Daca se considera reclama, stergeti va rog, ultima parte.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.