Sari la conținut
HiFi Tech

Căști de calitate


Andi

Postări Recomandate

Domnilor, pe acest forum lipsește un thread dedicat căștilor. Ce altă metodă mai bună de a iniția un astfel de subiect decât cu o pereche de căști Made in Romania (da, ați citit bine, România !!!), și anume Meze...Urmează un test pentru Meze 99 Neo, versiunea all black a ultra-multi-premiatelor 99 Classics. Căști produse în România!

P1310789.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Văd că unii (care „întâmplător” au luat căștile exact a doua zi după ce am spus eu aici că vor fi prezentate în revista noastră) depun de câteva zile eforturi considerabile pentru a distruge aceste căști pe diverse pagini de pe FB.

Unul dintre principalele argumente: pe cutie ar fi date niște specificații, iar în „pliantul interior” ar fi alte specificații.

Explicația e cât se poate de simplă, dar pentru unii pare a fi cumplit de grea: pe cutie sunt date specificațiile reale. Pe laturile cutiei sunt un pomelnic cu date și caracteristici ale căștilor Meze 99 Neo.

În cutie, repet: în cutie, pe lângă alte pliante, autocolante etc ale firmei Meze, cei de la Meze au băgat și un mic pliant cu cele mai premiate căști ale lor, Meze 99 Classics.

Acum, nu știu dacă acel pliant e pus acolo din greșeală sau cei de la Meze au vrut să se laude cu cele mai bune căști ale lor. Cert e că scrie mare pe pliant, așa cum se poate vedea în poze, că acel pliant e despre 99 Classics.

De ce ar spune unii că pliantul acela e despre Neo și că cei de la Meze nu știu nici ei specificațiile reale, nu pot înțelege. Una din două: ori e vorba de un neuron care moare de singurătate, ori e vorba de răutate și rea-voință. Sau ambele.

 

_1310794.JPG

_1310799.JPG

_1310795.JPG

_1310796.JPG

_1310797.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este despre asta vorba, dar nu am chef sa comentez subiectul. Dupa discutiile fara rost de pe facebook am decis  sa scriu eu articolul despre castile Meze. Ieri am comparat castile Meze cu Momentum 2 si preliminar va pot spune ca pe rock, pop, jazz, sunt la egalitate. Pe muzica clasica insa Meze sunt superioare. Nu vorbim de o diferenta mare, insa diferenta exista. La asta as adauga faptul ca Meze se simt mult mai comode pe cap. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, ColtAlb a spus:

 Antonio Meze este roman ? Miram-as. N-am auzit niciodata doua cuvinte in limba lui Eminescu rostite de el. Poate angajatii sint romani.

Dacă te uitai la linkul pe care l-am dat chiar mai sus, nu ai fi pus întrebarea asta. E băimărean, născut acolo.

Oricum, ce relevanță are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, unul, ascult extrem de ocazional. Extrem. Acum vreo 20 de ani ascultam foarte mult, aproape doar la căști. Însă ce îmi oferă acum niște boxe bune, nu am observat că mi-ar putea oferi niște căști. Și am ascultat căști destul de scumpe, și eu. Ok, nu căști pe la zeci de mii de euro, dar ca să dai zeci de mii de euro pe niște căști care îți oferă ceea ce îți oferă niște boxe la câteva sute de euro - mi se pare o ineptitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ascult mai rar, de multe ori cind am de butonat calculatorul.  La modul general vorbind, sint cazuri destule cind sunetul este mai bun pe casti decit pe boxe, din motive de camera, nepotrivire sau mai stiu eu ce. Soundstage-ul e cea ce ma deranjeaza mai tare, doar o data la un amplificator am ascultat unul convingatoar, evident fabricat dar era OK, amplificatorul era Meridian dar nu mai stiu exact ce model. Exceptind asta, la un buget mai redus probabil ca iesi mai bine cu castile daca accepti unele compromisuri. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, eram stresat la servici si scriam cu nebunii de useri si colegi pe cap, deci am vrut sa spun ca am ascultat pe un amplificator de casti Meridian, cred ca era vorba de Meridian Prime dar nu bag mina in foc, care reusea sa ofere un soundstage bun, dar probabil ca efectul era obtinut prin procesare (asta am vrut sa zic cu fabricat), oricum nu mi s-a parut ca afecta detaliile sau timbrul. Dar sigur ca nu am facut un test, a fost o impresie dupa o auditie scurta.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, bongiorno a spus:

Pe mine ma deranjeaza ca sunt realizate fizic in China. Pretul nu e chinezesc. Parerea mea. De specificatii... clar driverele sunt chinezesti si noi trebuie sa acceptam cifrele furnizate de dl. Zhang de exemplu. Adica de producatorul castilor concepute in Ro. Eu nu cred ca Meze are controlul productiei din China. Eu, in locul lor, macar as fi montat in Ro. Asa... imi pot face si eu casti in China cu numele meu.

Prejudecati peste prejudecati...Chiar crezi tu ca chinezii fac ce vor ei fara sa tina cont de ce vrea clientul? Si chiar crezi ca Meze nu se intereseaza deloc de ce produce chinezul ? Ma indoiesc tare ca asta e situatia. Poate doar la produsele de 2 lei care se vind pe tarabe.

Oricum dorinta ta va fi indeplinita pentru ca productia se va muta in RO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După ce v-am prezentat o imagine pe care nu o veți vedea niciodată altundeva decât pe AVClub, și anume un CDM1 lipit de un BU-1E, vă mai prezint încă una pe care garantez că nu o veți mai vedea nicăieri: o pereche de căști de ultimă generație, și anume Meze 99 NEO, pilotate de o versiune a primului CD player portabil produs de Philips, CD10 MK2. Repet: MK2 - cine știe cunoaște, dotat cu cip dac R2R PCM55H.

_1310803.JPG

_1310802.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Câteva păreri despre sunetul lui CD10 MK2. În primul rând, m-a surprins raritatea acestei versiuni.

În al doilea rând, ieșirea de line out îmi pare net superioară ieșirii de căști. Pe line out, sunetul acela de dac R2R ladder Burr Brown vintage este superb, are farmec, se simte imediat, îl recunoști imediat.

Din păcate, ieșirea pentru căști, pentru că suntem într-un thread dedicat căștilor, are limitări specifice, cred eu, perioadei: sunetul este extrem de puternic, ca să vorbesc ca un trancotar, pe scala de volum de la 1 la 10, gradată pe player, la 2 deja îmi explodează timpanele, semn că amplificatorul de căști nu e jucărie, ci chiar pompează curent serios.

Însă cam atât, nu există soundstage, adâncime, audiofilie, nimic, doar senzația de boxe puse peste urechi.

Bănuiesc că utilizatorii de la acea vreme erau foarte impresionați de această forță pompată în timpane.

Aș folosi acest player mai degrabă pe line out, pentru acea senzație de sunet cald, vintage, unde îl consider, personal, peste playere gen CD101, CD200, CD303 etc, din acea vreme, sunetul fiind mult mai natural și realist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.