Sari la conținut
HiFi Tech

JCAT announces “world’s first audiophile network interface”


brainsmartman

Postări Recomandate

https://darko.audio/2017/06/jcat-announces-worlds-first-audiophile-network-interface/

 

Specifications are as follows:

• Audiophile PCI Express GbE LAN adapter
• Ultra-low noise linear regulators and filters eliminate noise interference from PC
• No switching power supplies anywhere
• FEMTO Clock Technology (Crystek CCHD-957) lowers jitter below measurable levels
Industrial grade components with operating temperature range from -400 to +850
• Enterprise level Intel i350 Ethernet controller
• Gold plated high durability EMI shielded RJ-45 connectors
• Two LAN ports supporting up to 1Gbit connection speeds
LED-off feature to counteract noise
• Requirements for optional PSU: 5V/1.5A min
• PSU can be supplied from computer PSU via LP4 connector or from an external PSU via 2.1/5mm center positive DC jack connector
• Low-profile & full-height laser cut PCIe brackets included
• All x1-x16 lane PCI Express 2.0 slots supported
• Supported operating systems: Windows (all editions) and Linux

My guess is we’ll also this card showing up in commercial server/streamer offerings. The JCAT NET Card FEMTO will be available from the end of July for €422.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, da” cred ca e ceva darko”n Danemarca...ori pisicaJ din Polonia.

Simtul ridicolului si cel minim tehnic cred ca au disparut cu desavarsire. Unde mama naibii au testat ei componentele alea la -400?

Zero absolut e la -273,15 grade Celsius.

Daca ar fi in Fahrenheit tot ar iesi -240 Celsius (desi fiind polonezi am indoieli ca s-ar referi la gade F)....

Ma rog...e plina lumea de botanisti, poate tine figura....macar cu cele +850!

 

No ofence gents!

Da” e prea de tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca careva dintre voi avea curiozitatea sa se uite pe pagina producatorului dupa ce citea aberatia ar fi vazut ca acesta specifica:

"Industrial grade components with operating temperature range from -40*C to +85*C"

https://jcat.eu/product/net-card-femto/

Ca nenea care a preluat stirea fumase ceva inainte de a scrie sau daca respective placa de retea chiar face cea ce pretinde nu am de unde sa stiu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu cred ca acel switch, combinat cu cablul de mai jos  este best buy in momentul asta. Pachetul ar iesi la 5065 EUR, bani mult mai bine chetluiti decat pe un upgrade la boxe sau tratament acustic.

ETH cable - 900 Eur  https://jcat.eu/product/signature-lan-cable/

@dinica normal ca am scris in gluma..... mai are baiatul ala pe site un cablu sata de 350 Eur impletit frumos cu insertii de lemn numai bun de admirat, problema e ca se monteaza in interiorul calculatorului.

Singura chestie de acolo care este utila,  placa USB cu ceas FEMTO, dar apoi citesc descrierea:

 

Citat

The ultimate military grade USB Audio output for desktop PCs

Top quality military grade linear regulators and filters eliminate noise interferences from a PC and guarantee superb sound.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, hellrider77 a spus:

mai are baiatul ala pe site un cablu sata de 350 Eur impletit frumos cu insertii de lemn numai bun de admirat, problema e ca se monteaza in interiorul calculatorului.

Eu nu vad nici o problema, doar o intiativa laudabila. De ce un cablu SATA trebuie sa fie urit si fara insertii de lemn ?

Nu sinteti cool deloc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele acestea am fost sa cumpar un cablu de alimentare si am zis sa dau o ureche la sistemul vanzatorului. Pentru ca switch-ul prin care trecea streaming-ul era usor accesibil pt a schimba cablul de alimentare, am zis sa puna cablul care ma interesa pe acel switch. Surpriza f mare ... ce poate face un cablu de alentare pe un device pe unde circula datele.

Nu ma mira ca deja se fac pasi pentru optmizari audiofile de echipamente de retea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.