Sari la conținut
HiFi Tech

Păreri linie pick-up


rafavan

Postări Recomandate

Salut!

M-am tot uitat pe net pentru a-mi achizționa un pick-up, amplificator şi boxe cu buget mediu spre mic (1200 lei) şi am ajuns la urmatoara configurație : pick-up Kenwood KD-5010 direct drive cu doză nouă audiotehnica, amplificator Technics SU-VX500 si boxe Arcus TS300 60Watt, 4 Ohm.

Fiind novice în domeniu, m-ar interesa o părere de la persoanele cu experiență.

Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pikapul respectiv fiind din plastick subtire orice vibratie se transmite in doza, de exemplu daca ciocanesti cu degetul usor in carcasa se va auzi in boxe, am avut un model similar, e slabut, dar oricum ca si inceput nu are ce sa fie rau, e un sistem la bani putini pe care se poate asculta muzica fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan voi face pași mici cu bugetul pe care-l am

E cel mai intelept asa. Doar o mica recomandare, ca si doza : Ortofon 2M Blue...NU mai jos! E un compromis foarte bune, te poti duce ani buni cu ea. Amplificatorul propus de tine e cu final circuit integrat, schimba pe unul cu tranzistori si sa aiba preamplificator de doza incorporat, macar pentru doza MM. Succes! :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele astea am dat peste un Telefunken W258 hi-fi cu doză Shure şi ac diamant şi un Dual CS 415-2. Nu ştiu pe care variantă să merg.

Până la urmă am renunțat la ideea de sistem direct drive.

Dacă aveți timp să aruncați o privire m-ar ajuta să iau o decizie.

Mulțumesc încă odată! Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele pikapuri par a fi in stilul Dual vechi, nu e rau insa parerea ma ca pot fi doua gunoaie, adica trebuiesc desfacute pana in maduva oaselor, unse, posibil curele si gume ce se gasesc greu.


Mai bine stai la acel kenwood, pentru inceput, decat sa repari, DD ul este cea mai buna solutie constructiva care tine cel mai ok turatia, au fost si aici diverse abordari insa a fost fruntea pentru ca practic nu exista elemente de uzura.


Tablele vechi suna bine dar majoritatea au nevoie de atentie, bineinteles un DD care nu tine turatia e si mai greu de reparat, dar asta o poti testa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde, e loterie, la idler de exemplu daca scula sta nefolosita mult timp si uitata in play se deformeaza cauciucul de angrenare (idler), la fel ca la deck uri, dar asta e una din probleme, plus ca, eu personal am intalnit foarte multe persoane multumite pana la stele de pickapul lor care mergea prost, de la o posta, dar dupa parerea lor mergea bine.


La fel ca la masini, bemveul meu? E tzipla, in realitate fiind borat de ulei pe dedesubt inclusiv cutia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La bugetul alocat intregului sistem probabil ca 30 % revine unui pikap, e foarte putin si sa iei ceva functional...

Daca omul a cerul parerea parerologilor atunci probabil ca nu se pricepe la scule sau la reparat scule, ma gandesc ca va fi foarte complicat sa inceapa sa repare dinozauri, ce a gasit el e bun pentru inceput, poate nu va deveni maniaco depresiv incat sa caute pikapuri de sute de euro, cine stie? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, de multe ori ele includeau un dual de serie binecunoscut, si eu consider ca erau ceea ce trebuie,deunazi am vazut un sony insa era prea plasticos si deformat de la timp desi nu avea prea multa uzura si avea deck cu incarcare orizontala, era din epoca de plastic, mai nou, dar vanez una de top din epoca de lemn! :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca o sa ti par un idiot dar nu mi au placut niciodata sculele de la B&O, mi s au parut tributare design ului care e intr adevar futurist, insa sub aspectul ala au loc o gramada de complicatenii ciudate fara sens si uneori e si harababura in firele lor, un fel de pe deasupra e vopsit gardul, inauntru leopardu.


bine asta e daca mergem pana departe, overall B&O e firma foarte misto, consacrata, da eu ti am zis parerea unui tampit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.