Sari la conținut
HiFi Tech

Deck-uri si magnetofoane


andreic

Postări Recomandate

  • 5 months later...

Ca sa reanviorez propunerea colegului andreic, cu privire la experientele si parerile vis-a-vis de "jucariile" detinute sau testate, ma prezint si eu la cuvant. Foarte scurt, primul agnetofon a fost un INEI rusesc, mic, mono pe 4 piste si folosit. Ca pick-up, am avut un Akkord mono si ca si casetofon un Sound Twen tot mono. Era epoca mono care totusi ne-a facut foarte fericiti aducandu-ne clipe de neuitat. In 1975 cred,  am ajuns sa cumpar un Majak mono, dupa care a urmat un Majak 203 stereo iar in 1980 cu 2 saptamani sa plec in armata, a aparut Majak 205, primul meu magnetofon stereo nou. Ca pick-up a urmat un Accord stereo. Anii au trecut, si cu timpul magnetofoanele au devenit pentru mine mai importante ca si casetofoanele respectiv deck-urile. Pasiunea pentru akai a fost in asa de mare masura ca la un moment dat am detinut 67 magnetofoane Akai, chiar si ultimele doua modele de la 747. Experienta facuta cu acest brand m-a facut sa ajung la concluzia ca apogeul magnetofoanelor Akai a ajuns la varf cu modelele Akai GX630 si GX650. Cu cat treceau anii cu atat s-a inceput cu economia de material si la Japonezi. Designul si opticul au crescut in continuare in defavoarea calitatii mecanice, dupa parerea mea. Dupa parerea mea cele mai frumoase deck-uri Akai au fost seria GX-F, dar si cu problemele cele mai multe. In cele din urma am pastrat 2 Akai GX630PRO,  seria PRO fiind singura serie care incerca sa intre in liga semiprofesionala, avand vitezele 19-38 si sistem pe 2 piste. Ca si deck am pastrat un Akai GXC-760, din punctul meu de vedere cel mai solid deck Akai. Cu 30 de ani in urma am auzit primul magnetofon Studer B67, care a avut un rol decisiv in viata mea. Rezultatul, diferenta de sunet in comparatie cu un Akai, era ca de la cer la pamant. In 2 ani am vandut toate magnetofoanele si deck-urile Akai(mai putin cele 3 aparate enumerate mai sus) si am trecut la Studer si Revox. Am ajuns ca in rastimpul a 3 decenii sa am aproape toate modelele acestui brand, si vreau sa va spun ca nu mi-a parut rau de loc. Ca deck-uri, am multe dar Revox B710 si B215, raman preferatele mele, iar ca pick-up folosesc un Thorens TD126MKIII. Recomand tuturor cu caldura aparatele Revox care nu sunt asa de frumoase, dar sunetul este de neanlocuit. O zi buna si multa sanatate doresc tuturor colegilor de grup pe aceasta cale.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În 1986 am primit cadou de la tatăl meu KASHTAN-1 împreună cu incintele RADIOTEHNIKA S30B. Acest magnetofon a asigurat sonorizarea în două cluburi timp de vreo 3 ani. Toate comutatoarele au fost refăcute din aluminiu turnat sub presiune iar cele două mari chiar a fost o performanță în a le realiza. Rezultatul a fost și este excelent. Rămas într-un colț ani de zile la un test făcut acum 2 ani nu a mai răspuns. Intrat în comă! Tubul nixie nu mai indica corect încă din anii 90 - indicatorul canalului stâng ”țopăia nefiresc de vesel” deși indica corect nivelul de redare și înregistrare. Incintele le-am vândut încă din anii 90 pe un preț bun deși unul dintre difuzoarele de bas era descentrat de nou. De fapt incintele nu erau împerecheate deși eu le-am desigilat. Cu toate astea sunau destul de bine și greu am mai găsit ceva să le depășească. Amplificarea magnetofonului era de proastă calitate și l-am folosit de cele mai multe ori cu altă amplificare. Traseul benzii este uzat incluzând capetele. Din fericire sau ... degeaba am un cap nos. Mă gândesc că ar fi un proiect frumos să îi modific electronica...să vedem. (mai am unul nefuncțional și complet la un amic în cazul în care are nevoie de elemente mecanice)

Astăzi aștept un SONY TC766 să ajungă la mine în starea în care l-am găsit sau cu mentenanța făcută. Să fim sănătoși și să vină timpuri mai bune și poate am să ajung să-l prezint. 

Nu pot renunța la mag. Mi-a rămas în inimă deși este scump, incomod, și dificil de conservat. Vedem!

RADIOTEHNICA S30 

 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica, iti dau un sfat: daca vrei sa-ti iei un deck pentru a inregistra si asculta muzica la el nu iti pierde timpul cu modele slabute si casete proaste. Ia-ti din prima un deck bun si niste casete bune si vei vedea cu adevarat ce poate oferi acest format. Altfel ti se va taia cheful de la primele teste cand vei vedea ca "nu suna bine". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, dinica a spus:

Andrei, am undeva la 100 casete pastrate din tinerete. As cumpara un deck pentru ascultarea acestora, nu sa mut digitalul pe analogic. 

20200326_114124.jpg

Aha, deci uite ce conținea "lada de zestre" pe care o mai zăream câteodată prin camera de audiție a colegului Dinică! Misterul a fost dezlegat! 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SONY 766 l-am cumpărat pe neascultate 😜. Avusesem o experiență antecedentă cu un SONY TC 765 cu care s-a înregistrat dintr-o sursă digitală (un cd player cu pretenții deosebite). Sursa o auzeam printr-un amplificator tot audiofil și incinte de peste 50kile bucata (nu îmi aduc aminte numele nici unei componente). Sistemul se auzea foarte bine. În momentul în care magnetofonul a început să redea ce înregistrase de pe sursă am rămas stupefiat. Același ampli și incinte. Nu numai eu eram acolo ci mai multe persoane - toți am auzit diferența. Magnetofonul reda sunete (un spectru) pe care cdplayerul nu reușea, muzica se desfășura spațial, totul se deschisese, era organică și totul foarte clar. Era pe viteza 19. Prin urmare presupun că la 38, atunci când spațiul pe bandă dă o mai mare libertate semnalului lucrurile să fie ideale. Sursă? digital desigur! și vinil.

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Va salut stimati colegi.

Am primit de la copii din Germania o banda de test pentru magnetofoane de 1khz la 275 mbw.

Am 3 "Rostoave 105" pe care vreau sa le calibrez,premplif si Vu-metrele.

Intrebarea mea este cati mV trebuie sa am pe iesirile la Rostov? 0,775 mV ca la Akai nu scoate pe iesire doar 600 si ceva de mV din reglajul semi-reglabililor.

Si procedura de reglare al vumetrelor de pe net pe "tube" nu bate nicicum.

Toti condensatorii sunt schimbati la toate magurile.

 

Astept ceva idei de lacei care au mai facut asa ceva.

 

Cu respect. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 26.03.2020 la 8:16, andreic a spus:

Vazant topic-ul acesta reactivat mi-a venit ieri pofta de a asculta o caseta. Am pus albumul "Ambiental" de la Directia 5 tras pe o caseta crom, si am savurat fiecare minut pe deck-ul meu preferat, un sony 777. 

 Foarte bun albumul!

 

In am pe CD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.05.2022 la 13:07, reel4ever a spus:

Va salut stimati colegi.

Am primit de la copii din Germania o banda de test pentru magnetofoane de 1khz la 275 mbw.

Am 3 "Rostoave 105" pe care vreau sa le calibrez,premplif si Vu-metrele.

Intrebarea mea este cati mV trebuie sa am pe iesirile la Rostov? 0,775 mV ca la Akai nu scoate pe iesire doar 600 si ceva de mV din reglajul semi-reglabililor.

Si procedura de reglare al vumetrelor de pe net pe "tube" nu bate nicicum.

Toti condensatorii sunt schimbati la toate magurile.

 

Astept ceva idei de lacei care au mai facut asa ceva.

 

Cu respect. 

  La unele Akai, 0db Vu sint chiat 0db referinta standard, adica 775mV (0,775V).

 

La altele am vazut 0db Vu =400mV.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.