Sari la conținut
HiFi Tech

Andi

Postări Recomandate

Aseara am facut teste Full HD vs HLG HDR 4K. Nivelul de detalii este extraordinar. Insist cu termenul tehnic HLG HDR 4K pentru ca HDR este cu totul altceva fata de 4K. Pe Netflix sunt multe filme 4K cu nimic superioare unui Full HD bine facut. Poate isi face Andi timp sa ne ofere detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic că HDR e mai important pentru imagine ca rezoluția, așa cum de fapt a observat și Robert. Mulți cred că HDR se poate doar cu 4K, nici vorbă, nu are nicio legătură cu rezoluția, merge perfect și cu full hd. Ca atare deja se produc și televizoare full HD cu HDR.

Cred că HLG HDR-ul pentru televizoare e la fel de important ca 3D-ul: în sensul că pentru a reproduce imagini 3D producătorii au trebuit să scoată panouri din ce în ce mai bune (obligatoriu la 100 Hz). Nu puteai veni cu panouri ieftine de duzină la 50 Hz deoarece erau incapabile de 3D.

Așa și cu HDR-ul, dacă se vrea reprodus trebuie panou capabil. Practic e o tehnologie care obligă la calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint de acord, am vazut destule programe HD  care aveau o imagine foarte buna dar si 4K care nu aratau prea grozav, HDR-ul ofera multe detalii in plus si imaginea pare mult mai naturala. Sceptici (ma refer la cei care nu cred ca HDR are prea mare importanta) care detin camere foto de calitate sau telefoane cu camere foarte bune pot testa fotografiind acelasi cadru in mod normal si in mod 4K si apoi pot compara rezultatul. Netflix are destule filme HDR desi la unele nu prea am remarcat diferenta.

Pentru Cinemax 4K HDR o sa trebuiasca sa mai asteptam. 
@Robert nu ti se pare ca DIGI a reusit sa faca ceva imbunatiri sau am eu vedenii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, bogdanozaurus a spus:

HDR-ul ofera multe detalii in plus si imaginea pare mult mai naturala.

Gamă cromatică mai extinsă. Mult mai extinsă. Chiar dacă un panou nu poate reda luminozitatea cerută de HDR, atâta timp cât televizorul respectiv poate procesa semnal HDR, deci are procesor de HDR, el va afișa o gamă cromatică mult mai mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 2 months later...

E adevarat ca LG Magic Remote e de departe cel mai bun mod de a controla televizorul dar sistemul de operare proprietar nu ma incinta, tot mai bine e sa ai un Android TV, altfel musai sa mai dai banii si pe un TV Box sau un media player, sint zeci pe piata dar majoritatea sint ieftine si proaste. Chiar daca vechiul meu TV LG se vede perfect am ramas cu un gust amar dupa ce aplicatiile (instalate) au inceput rind pe rind sa dispara. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, bogdanozaurus a spus:

tot mai bine e sa ai un Android TV

Nu am avut alt sistem de operare pana acum, primul smart fiind un Sony, cu Android.

E dragut la aplicatii, joculete si alte tampenii, dar se misca greu de tot...delay cacalau maria ta....

Este o generatie de acum vreo 4-5 ani, poate astea mai noi s-au mai optimizat la partea de fluiditate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai da-i cite un restart din cind in cind, al meu e Tot Sony dar de generatie mai  noua , se misca bine dar din cind in cind tot trebuie cite un restart. Am KODI ultima versiune, VLC, Youtube, evident NETFLIX si HBO GO nu lipsesc. Desigur ca se gasesc tot felul de playere sau aplicatii de streaming, aplicatii al producatorului NAS-ului dar cele enumerate la inceput sint suficiente in 90% din cazuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bogdanozaurus a spus:

E adevarat ca LG Magic Remote e de departe cel mai bun mod de a controla televizorul dar sistemul de operare proprietar nu ma incinta, tot mai bine e sa ai un Android TV, altfel musai sa mai dai banii si pe un TV Box sau un media player, sint zeci pe piata dar majoritatea sint ieftine si proaste. Chiar daca vechiul meu TV LG se vede perfect am ramas cu un gust amar dupa ce aplicatiile (instalate) au inceput rind pe rind sa dispara. 

LG Magic Remote nu mai este ca acum cativa ani. Crede-ma, am testat si acest aspect cand am decis sa cumpar televizorul OLED. Este cea mai intuitiva si cea mai rapida aplicatie. Viteza de raspuns este instantanee. Meniul este simplu, gasesti tot ce ai nevoie la un click de buton sau folosind comenzi vocale.

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.10.2019 la 11:15, dinica a spus:

LG Magic Remote nu mai este ca acum cativa ani. Crede-ma, am testat si acest aspect cand am decis sa cumpar televizorul OLED. Este cea mai intuitiva si cea mai rapida aplicatie. Viteza de raspuns este instantanee. Meniul este simplu, gasesti tot ce ai nevoie la un click de buton sau folosind comenzi vocale.

Pai nu de asta ma plingeam eu, era foarte buna si inainte, problema este sistemul de operare proprietar. Esti la mina lor cu update-urile si dupa cum am spus aveam unele aplicatii care dupa update au disparut. Bun si Samsung procedeaza la fel dar cind dai niste bani (multi) punind in balanta niste facilitati care sint scoase dupa doi ani parca nu-ti pica bine. Cu un televizor cu Android esti  mai protejat la magarii de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare la modul de exploatare a televizoarelor OLED si aici ma refer la cea mai mare problema a acestei tehnologii si anume OLED burn-in https://www.avsforum.com/is-oled-burn-in-a-big-problem/

In ceia ce ma priveste pe mine personal a trebuit sa ma confrunt cu aceasta problema dupa numai 18 luni si atentie garantia nu acopera aceasta defectiune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.