Sari la conținut
HiFi Tech

Andi

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Pai eu chiar am crezut ca e al tau, intii poza cu cutia pe parchet apoi aparatul in functiune. Desi nu prea pricepeam de ce ai da banii pe asa ceva cind la noi o sa apara primul canal TV 4K de abia peste o luna jumate sau doua. Oricum eu am 4k si de abia astept sa vad primele meciuri :)

Si acum mi-am amintit sa te intreb, cum e HT-ST5000? Se simte ceva atmosferic sau nu ?

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehe, dacă aș avea eu să dau 15.000 de euro pe un televizor, cât face acel Samsung....

Și eu am tot televizor 4K, de fapt chiar două, un Sony de 75 inch și un Samsung de 55 inch. Evident, nu le-am luat pentru canalele tv ci pentru filme de pe blu ray, Netflix și Prime Video. Deși chiar și canale tv gen Stingray Classica HD, care merge la mine aproape non-stop, au de multe ori o imagine superbă.

HT-ST5000 e foarte, foarte ok, senzația de sală de cinema e chiar pregnantă, nu m-aș mai putea lipsi de el acum pentru filme, contează enorm să intri în atmosfera filmului. În plus, este construit superb, sub-ul e cu o bază metalică grea,  foarte solid, soundbarul cu difuzoare cu fluid magnetic. Nu e chiar un soundbar average. Dif-urile cu fluid magnetic au fost unul dintre principalele motive pentru care l-am luat, am mai avut un home-cinema tot Sony cu așa ceva și mi-a plăcut foarte mult, efectele de film sunt foarte percutante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Hai sa continuam discutia aici, @Gopo spui ca "Citeste, documenteaza-te, aprofundeaza si dupa arunca cu noroi. Eu am facut asta, si fix din motivul asta cu buget de OLED am ales LED ?"

Bun, e de bun simt ca un LED de top sa fie peste cel mai slab OLED dar nu prea pricep de ce daca ai buget de OLED sa cumperi totusi un LED? Poti argumenta si eventual sa ne zici ce ti-ai luat pina la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin aici cu problema hdr-ului.

Hdr-ul e masterizat pt a fi redat cu o luminozitate intre 1000 - 1400 cdm2.

Un OLED LG, de ex. C8, are undeva pe la 500 - 600 cdm2 peak brightness in scena reala. Pe scurt, nu poate reda hdr real asa cum trebuie el redat.

E adevarat ca nici cele mai multe leduri nu ating valoarea asta, ba chiar sunt o multime de modele entry sau middle cu brightness pe la jumatate din valoarea LG-ului C8.

Insa, ledurile de top ating intervalul de  HDR.

De exemplu,

Un Sony x9 are aproape de 1000 cdm2, deci e cam pe acolo.

Nu mai zic de un Sony z9d, care atinge 1400 cdm2, ba ajunge chiar si la 1600 in unele situatii.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Andi a spus:

Un OLED LG, de ex. C8, are undeva pe la 500 - 600 cdm2 peak brightness in scena reala. Pe scurt, nu poate reda hdr real asa cum trebuie el redat.

Andi, marturisesc ca nu am stat sa citesc atatea informatii legate de noile tehnologii video, insa ce iti pot spune cu certitudine este faptul ca la C8 meu am scazut brightness-ul la o valoare de 65 puncte din 100. Televizorul scos din cutie era calibrat la 80 puncte. Imaginea unui televizor nu poate fi redusa doar la o singura caracteristica. Este adevarat ca tehnologia LED a avansat foarte mult si ca acum situatia s-a imbunatatit. Qled-ul de la Samsung arata foarte bine, Panasonic & Sony construiesc si ei televizoare pe LED superbe, Sharp sunt si ei acolo. Cred ca pana la urma este o chestie de preferinta personala. Eu caut o imagine cat mai naturala, nu alerg dupa senzatia hiper-realista pe care o ofera televizoarele de top bazate pe tehnologie LED. Fanii LED  obisnuiesc sa spuna fraze ca aceasta 'se vede mai bine ca in realitate'. Eu imi doresc un televizor care sa fie aproape de realitate, nu sa o depaseasca. 

Pe de alta parte daca cititi articolele de specialitate din reviste, o sa vedeti ca majoritatea oamenilor implicati in industrie considera pe ansamblu OLED-ul superior. 

PS: Apropo de discutia cu plasmele. Imaginea fostului meu televizor Panasonic VT ramen pentru mine o referinta. Motivul real pentru care am schimbat acest televizor a fost zgomotul produs de cele doua coolere care raceau ecranul. Eu ma uit noapte la filme cu sonorul foarte jos, ca sa nu o trezesc pe Luna. In linistea noptii zgomotul acestor coolere ma irita. Loredana nu auzea nimic, insa eu da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la setarea de backlight sau de brightness? Nu stiu cum e la LG, dar de multe ori setarile sunt destul de confuze. 

Pt luminozitatea propriu-zisa trebuie folosita setarea de backlight. Iar setarea "brightness" e mai degraba un fel de "lightness".

Aici in Bucuresti am un Samsung 4k seria 7 de 55 inch. Fiind un model entry-middle, are luminozitatea cam pe la jumatate din cat are oledul tau. Adica undeva pe la 300 cdm2 in scena reala.

Adica destul de slabut.

Atunci cand redau ceva HDR isi seteaza by default la maxim backlightul pt a putea reda cat de cat imaginea HDR fara sa se intunece prea mult ecranul.

Pe de alta parte, voi la oled aveti ABL (auto brightness limiter) sau ceva de genul, care nu poate fi dezactivat si care variaza luminozitatea in functie de scena.

Motivul este unul pe care producatorii de oled evita sa il aduca in discutie, si anume ca durata de viata a panoului oled este invers proportionala cu cantitatea de lumina redata. Din acest motiv, variaza luminozitatea cand este redat HDR, pentru a nu sta permanent la maxim, ca dupa un an ai putea sa arunci oledul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depnde la ce te uiti, daca te uiti la comedioare si posturi de documentare turistice, cu plaje si soare, tine mai putin, daca te uiti la filme horror cu siguranta ca o sa tina mai mult ? 

LG se lauda cu 100.000 de ore,  putin probabil, insa la o medie de 5 ore pe zi in cursul saptaminii si 10 in weekend si concedii te duce pe undeva la 2600 - 3000 de ore pe an, deci nici dupa 15 ani nu o sa ajungi la jumatate. Iara, putin probabil sa tii atit de mult un televizor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, bogdanozaurus a spus:

Depnde la ce te uiti, daca te uiti la comedioare si posturi de documentare turistice, cu plaje si soare, tine mai putin, daca te uiti la filme horror cu siguranta ca o sa tina mai mult ? 

Bună poanta! ?

LG dă acel număr cu imagini SDR.

Problema apare când vizionezi imagini HDR, deoarece luminozitatea acelor diode organice e solicitată la maxim. Grosso modo, ar fi cam de 4x luminozitatea din SDR.

Referitor la posesorul acelui oled de 3 ani, mai mult ca sigur a vizionat în proporție de 90% doar content SDR, mai ales că deocamdată contentul HDR e destul de limitat. Oricum, chiar și așa, dacă ar fi măsurat luminozitatea în prima zi de utilizare și ar măsura-o acum, eu cred că ar vedea că a scăzut.

Eu văd ca o problemă pentru oled proliferarea HDR-ului în viitorul apropiat. Asta dacă nu inventează cineva niște diode organice super-long-life, între timp. Există un motiv bine întemeiat pentru care nimeni nu investește într-o fabrică de oled în acest moment și doar LG le fabrică.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, majoritatea celor care fac articole despre televizoare, ma refer la calibratori si experti, au televizoare OLED acasa. Nu contest cele spuse de tine, probabil ca ai dreptate. LG au o tehnologie care monitorizeaza luminozitatea tocmai pentru a proteja panelul.

Un video-articol Oled vs Qled. Pacat ca nu a reusit sa compare ecrane de aceeasi dimensiune. Dupa cum o sa vedeti fiecare tehnologie are ceva de oferit. ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, dinica a spus:

4k HDR  in Romania

Oh da..Bravo DIGI ? Cum ti s-a parut? Eu sint usor dezamagit, imaginea a fost plina de detalii dar culorile erau cam sterse, semana mai degraba cu acel mod cinema. Dupa ce viticultura nu mai are taine pentru mine am avut un termen de comparatie asa ca nu am intrat in panica. Am incercat si o inregistrare care a iesit OK chiar daca hdd-ul extern este unul vechi, fisierul ajunge cam la 15,2 GB/h. Andi, tu te-ai uitat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa scriu un articol despre prima transmisiune a unui eveniment sportiv folosind tehnologia HLG HDR 4K. Dincolo de anumite probleme vizibile cu ochiul liber,  artefacte dar si momente cand imaginea teoretic 4K arata ca o imagine 720P, va pot spune ca am fost impresionat.

Nemultumirea mea ar fi urmatoarea. Daca te apropiai de ecran observai cu usurinta in anumite momente lipsa detaliilor profunde, usor de identificat la imaginile cu fete umane filmate in prim-plan. Acum aveam o imagine a fetei perfect detaliata, 1 minut mai tarziu o imagine a fetei prezentata destul de generic.

HLG HDR

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIGI 4K face progrese, documentarul cu viticultorii a fost reluat a 1001 oara, acum are subtitrare si spre deosebire de primele subtitrari de pa acest canal aceasta arta bine, caracterele sint clare, nu zimtate cum erau initial. In plus culorile sint naturale, se poate vedea diferenta intre temperatura de culoare din zonele insorite si cele umbrite, chiar in acelasi cadru. In afara de asta AXN HD transmite un serial numit Arta si Mistere, a carui imagine HD este foarte buna, peste celelate programe ale lor. Probabil original este 4K nici nu ma gindesc cum se vede in acest format. Oare DIGI o fi facut un upgrade la echipamente ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.