Sari la conținut
HiFi Tech
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

intrebare combo DAC+boxe / monitoare audio

Postări Recomandate

Salut,

Am descoperit recent acest forum si am vazut ca lumea discuta deschis, chiar si cu cei care sunt mai la inceput, ca mine :)

Am deschis acest topic deoarece am doua intrebari la care nu am gasit raspuns.

Prima se refera la diferenta intre monitoarele de studio si boxele hifi. Un prieten tot incearca sa ma determine sa-mi schimb optiunea de a achizitiona niste monitoare Adam T7V pe care le-am descoperit in diverse review-uri pe Youtube. Amicul meu sustine ca muzica nu se aude bine pe monitoare de studio in cazul audiofilului obisnuit, ci numai pentru producatorii de muzica, deoarece nu au destul bas. Eu, pe de alta parte, caut boxe care sa redea cat mai bine muzica pe care o ascult (in principiu rock anterior anilor '90), nu imi doresc "bas in stomac" si "party dance".

A doua nelamurire este despre noul DAC Cambridge Audio DacMagic 200M, pe care as vrea sa-l achizitionez impreuna cu o pereche de Adam T7V, si as dori sa aud parerea voastra despre aceassta combinatie. Mai mentionez ca acum am niste boxe Bose Companion 2 Series III (conectate la computer, acesta fiind sursa de sunet), dar as vrea sa fac un upgrade.

Multumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

HiFi-ul este o chestiune subiectiva. Ai putea primi tot felul de opinii. Unele pozitive, altele negative. Sfatul meu este sa mergi si sa asculti DAC-ul intr-un sistem. Apoi sa asculti alt DAC in acelasi sistem. Vezi care iti place mai mult. 

Boxele Adam costa 200 euro. Incearca un calcul simplu. Calculeaza pretul acestor boxe punand in balanta urmatoarele aspecte: dezvoltare produs, productie, taxe, pret de vanzare, transport, vanzare in magazin, TVA, alte taxe catre stat. O sa ramai surprins. Suma la care sunt produse aceste boxe nu depaseste 100 euro. Crezi ca se pot face niste boxe bune, active, la mai putin de 100 euro? Daca raspunsul este pozitiv, atunci aceste boxe vor fi exact ce ai nevoie. Eu unul nu cred in aceasta posibilitate.

PS: Forumul a fost inchis mai bine de jumatate de an. Pana se repopuleaza este posibil sa nu primesti multe raspunsuri.

Link spre post

Salut,

Iti multumesc pentru raspuns. Am observat ca mai multe thread-uri nu au raspuns de ceva timp, dar nu stiam care e cauza. Sper ca repopularea formului sa se faca cat mai curand.

Ai mare dreptate in legatura cu costul real de productie al boxelor (100 euro/bucata), dar nu imi permit boxe mai scumpe, cel putin la acest moment. Avand in vedere ca boxele mele Bose au fost 400 de lei, ma gandesc (si sper!) ca cele Adam sa fie (mult) superioare la 1800 de lei.

Voi incerca sa ajung intr-un showroom la un moment dat, sa ascult pe viu mai multe variante.

Link spre post
  • 4 weeks later...

Exista monitoare nearfield si farfield.  Ascultate intr-o camera de auditie - chiar mica, suna f diferit, din cauza conceptiei tehnice.  Si nu ma refer la vreun model anume, pot fi si monitoare de 2000 euro sau mai scumpe.

Deci - daca nu le ascultati de la f mica distanta  ("puse pe birou"), nu luati nearfield.

Ar fi bine sa nu intrati din prima intr-un showroom highend, o sa vi se faca rau la inceput.  Diferenta de calitate, de sunet si mai ales de pret este IMENSA.

Link spre post