Sari la conținut
HiFi Tech

Aparat curățare PS30 AL - pentru viniluri


oake

Postări Recomandate

Eu nu aș mai folosi alcool decât la clătire în concentrație de 10% dar alcool etilic cu apă demineralizată. Aici are rol de accelerator de evaporare. Pentru spălare aș folosi exclusiv CONTRAD https://www.pictorshop.ro/ro/auxiliare/1870-solutie-de-curatat-contrad-2000-bresciani.html. După spălarea cu acest detergent și clătirea pe care am menționat-o nu rămân reziduri. 

Mai este de luat în calcul și anumite depozite de săruri pe care detergentul și nici alcoolul nu poate să le îndepărteze. Este vorba de complecși de nitrați și nitriți insolubili în soluții de solvenți convenționali și care se dezvoltă datorită oxidării îndelungate grăsimilor umane și animale. Aci e bună o mașină cu ultrasunete. Aceste cristale microscopice distrug acul datorită, uneori și a durității superioare a lor.

Contrad-ul îl comercializează mai multe firme și la volume diferite, eu am dat primul exemplu ieșit în cale ,.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic care se chinuie de ceva ani cu diverse masini de curatat viniluri, a avut mai multe. Acum are doua cu ultrasunete si spune ca diferenta de curatare este imensa si spectaculoasa  - in special la curatarea in adancime a santurilor.

Pt ca am cateva discuri simfonice f murdare - au un soi de mazga in fundul santurilor (luate din talcioc) am sa trec pe la el sa fac  o proba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare merge o improvizatie cu un generator luat din fintinile decorative de alea din talcioc (alea care fac un fel de abur daca nu stiti la ce ma refer)

Eu am folosit cu mult success o rola de curatat parul de animale, discul a ramas impecabil. Stiu ca o sa incepeti sa dati cu pietre 🙂

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mașina cu ultrasunete lucrează cu o plajă de frecvențe destul de stabilă. În funcție de reglaje sunt îndepărtate diversele tipuri de depuneri - în special cele ancrasate și durificate. Plaja asta este importantă dacă corespunde. Dacă aparatul e reglat greșit și are capacitatea de a lucra și cu alte frecvențe poți și inscripționa un vinil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina nu are reglaj de frecventa ( 40 MHz). Are reglaj de timp de functionare, temperatura de incalzire si putere.

Din ce spun baietii; temp = 35 grade, timp:10-15 minute. A mai ramas puterea - banuiesc ca se pune la maxim.

La 12.07.2020 la 21:34, Trancotistul a spus:

Eu nu aș mai folosi alcool decât la clătire în concentrație de 10% dar alcool etilic cu apă demineralizată. Aici are rol de accelerator de evaporare. Pentru spălare aș folosi exclusiv CONTRAD https://www.pictorshop.ro/ro/auxiliare/1870-solutie-de-curatat-contrad-2000-bresciani.html.

 

 

Baietii de la contrad spun de 2-5% in apa. Ca apa ma gandeam sa folosesc apa de la aerul conditionat (pe care din anumite motive o adun in casa)."Trancotistul" ...ai testat ? Cam ce concentratie de contrad ar fi optima?..nu e chiar ieftin.

Tu spui ca mai intai pun vinilul in masinarie cu apa+detergent si apoi il clatesc in apa alcolizata (10%alcol etilic - ala de se pune in visinata?) Trebuie neaparat etilic...nu merge metilic, izopropilic sau o combinatie dintre ele, de exemplu alcolul tehnic?

Ca si clatire, schimb lichidul din cuva si pun vinilul la rotit fara sa dau drumul la ultrasunete, sau dau drumul la ultrasunete sau il clatesc intr-un lighenus?

Stie cineva cam care este nivelul de zgomot pe care il face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina nu are reglaj de frecventa ( 40 MHz). Are reglaj de timp de functionare, temperatura de incalzire si putere.

Din ce spun baietii; temp = 35 grade, timp:10-15 minute. A mai ramas puterea - banuiesc ca se pune la maxim.

La 12.07.2020 la 21:34, Trancotistul a spus:

Eu nu aș mai folosi alcool decât la clătire în concentrație de 10% dar alcool etilic cu apă demineralizată. Aici are rol de accelerator de evaporare. Pentru spălare aș folosi exclusiv CONTRAD https://www.pictorshop.ro/ro/auxiliare/1870-solutie-de-curatat-contrad-2000-bresciani.html.

 

 

Baietii de la contrad spun de 2-5% in apa. Ca apa ma gandeam sa folosesc apa de la aerul conditionat (pe care din anumite motive o adun in casa)."Trancotistul" ...ai testat ? Cam ce concentratie de contrad ar fi optima?..nu e chiar ieftin.

Tu spui ca mai intai pun vinilul in masinarie cu apa+detergent si apoi il clatesc in apa alcolizata (10%alcol etilic - ala de se pune in visinata?) Trebuie neaparat etilic...nu merge metilic, izopropilic sau o combinatie dintre ele, de exemplu alcolul tehnic?

Ca si clatire, schimb lichidul din cuva si pun vinilul la rotit fara sa dau drumul la ultrasunete, sau dau drumul la ultrasunete sau il clatesc intr-un lighenus?

Stie cineva cam care este nivelul de zgomot pe care il face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contrad-ul este un detergent pentru restaurare care nu lasă reziduri după clătire. Concentrația maximă este cea mai sigură adică 5%. Se poate urca în concentrație și mai mult dar nu este necesar. Creșterea temperaturii este factor pozitiv îmbunătățind procesul de curățare.

Am recomandat alcool etilic din teama că pot exista accidente cu alcoolul metilic!!! Ăsta e toxic și duce la orbire și moarte în cazul ingerării accidentale. Normal că este de folosit că e mult mai ieftin dar trebuie menționat pe etichetă că e toxic altfel...Alcoolul izopropilic este scump și eficiența lui este similară cu a celorlalte menționate. Nu mai mult. Am recomandat un alcool pentru viteza de evaporare a apei. Apa are retenție și se poate depune praf până se evaporă dar vinilurile puse la uscat pot fi acoperite cu o hârtie sau dacă e o zonă lipsită de curenți de aer e ok. 

Apa din condensare știu că e bună dar nu știu dacă este și pură cea de la aerul condiționat. 

Se folosesc și mașini cu aspirator care sunt mult mai eficiente dar trebuie știut!  Procesul de curățare elaborat e o excepție și nu o regulă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e scris e scris! Mai știi cum ia cnv sticluța cu metilic din cămară și zice că e pălincă?!?  Nu e de glumă! Bine-nțeles că apa alcoolizată e proastă la gust dar alcoolul etilic trebuie ținut cât mai pur și închis bine pentru că este hidrofil și volatil și se denaturează caracterul lui iar atunci când este pur nu îl poți deosebi de alcoolul etilic după gust. Dixit. Trebuie scris pe etichetă OTRAVITOR!

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Trancotistul a spus:

Contrad-ul este un detergent pentru restaurare care nu lasă reziduri după clătire. Concentrația maximă este cea mai sigură adică 5%. Se poate urca în concentrație și mai mult dar nu este necesar. Creșterea temperaturii este factor pozitiv îmbunătățind procesul de curățare.

 

Apa din condensare știu că e bună dar nu știu dacă este și pură cea de la aerul condiționat. 

Se folosesc și mașini cu aspirator care sunt mult mai eficiente dar trebuie știut!  Procesul de curățare elaborat e o excepție și nu o regulă. 

Contrad-ul are si proprietati de fluidificare a solutiei?... lucru recomandat de un producator de asa ceva din GB, dar cu un produs dedicat (tot foarte scump).

Cuva de curatire are 6 l, banuiesc ca se poate filtra cuntinutul si mai apoi sa se completeze...altfel te costa lichidul mai mult ca aparatul (am peste 1000 de viniluri si 95% sunt vechi)

Deasemenea mai am si o masina cu aspiratror pentru viniluri, deci uscarea nu ar fi o problema.

Tehnic vorbind, condensul este apa distilata (vaporii de apa vin in contact cu o suprafata mai rece si isi transforma starea de agregare). Cel da la aerul conditionat mai aduna ceva praf pa traseu dar se poate filtra.

Acuma decind cu pandemia m-am specializat in alcoluri. Cel etilic e de departe cel mai scump.

Ideea e ca vreau sa-mi curat vinilurile eficient(am numai muzica buna pe ele), dar vreau sa vad la cat ma duce distractia asta.

La 13.07.2020 la 11:24, Shambala a spus:

Am un amic care se chinuie de ceva ani cu diverse masini de curatat viniluri, a avut mai multe. Acum are doua cu ultrasunete si spune ca diferenta de curatare este imensa si spectaculoasa  - in special la curatarea in adancime a santurilor.

Pt ca am cateva discuri simfonice f murdare - au un soi de mazga in fundul santurilor (luate din talcioc) am sa trec pe la el sa fac  o proba.

Ai putea sa il intrebi pe amicul tau de nivelul de zgomot pe care il face masinaria? (Banuiesc ca o foloseste la puterea maxima)

Nu de alta dar am fost deja avertizat de politie (cu o hirtie) si la urmatoarea escapada sonora pentru noi, zgomotoasa pentru vecini devin casier platitor intre600 si 2000 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soluția poate fi realizată cu până la 10% contrad. Nu are nevoie de fluidificant (tensioactiv).  Cel comercializat prin CTS Sibiu are un ph neutru, celelalte sunt slab bazice. Pentru o înțelegere mai serioasă trebuie cunoscut că un detergent "agață"   depunerile grase și le "leagă"  de molecula de apă iar prin clătire grăsimea "pleacă" cu apa. Alcoolul doar facilitează gonflarea depunerilor adică inserarea moleculelor de apă prin țesuturile tasate și "uscate" prin scăderea durității apei. Este un proces fizic. Detergentul este un complex care are inclus în el și un tensioactiv. Prin urmare alcoolul este inutil în soluțiile de detergent. Detergentul prin complexitatea lui poate îndepărta cele mai multe tipuri de depuneri. Mai puțin nitrații și nitriții care sunt complecși de cristale parțial solubile, insolubile și inerte la detergenți. Aici este necesară Baia cu ultrasunete care le îndepărtează fără afectarea suportului.

Nitrații și nitriții sunt oxidări ale grăsimii umane învechite. Urme de degete și salivă sau și din metabolismul animal.

Editat de Trancotistul
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, adrianlucian a spus:

Oake, baga CIFsi acetona. ies oglinda. Bey, cu ani in urma am vazut o poza cu un disc imprumutat la cineva si i la dat inapoi sters cu acetona, lac de pian nu alta.

Din ce stiu, acetona este un diluant cu care eu lipesc capacele de pickup ... adica dizolva plasticul intr-o anumita masura facand posibila lipirea. Oare nu ataca vinilul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi folosit și alt detergent de restaurare cu spectru larg de acțiune. 

Plexiglas -ul se solubilizează perfect cu cloroform care este și el precursor ca și acetona. În comerț, în mod curent se comercializează acetonă cu aditivi adică cu grad scăzut de puritate. 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.ebay.com/itm/Ultrasonic-Vinyl-Record-Cleaning-Machine/274380091192?hash=item3fe253ef38:g:ck0AAOSwtzdcpykR

Nu stiu daca o sa se vada direct ( este de pe ebay). Acest producator de asa ceva spune despre solutie cam asta:

"is easy to make yourself and is a mixture of distilled water, wetting agent and a small amount of isopropyl alcohol."

Am comandat deja aparatul, apa distilata deja mi-a venit, inclusiv wettting agent (1 l, care se pune 30 ml la 6 l apa).

Am mers pe specificatiile producatorului.

Din ce spun englezii nu e traba de detergent...e altceva (alta tehnologie)

Va tin la curent cu rezultatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi oake, la mașina cu ultrasunete nu e nevoie de detergent iar recomandarea cu detergent (dacă-ți amintești) este o excepție. Adică o spălare serioasă a unor viniluri jegoase! Și tot eu am spus că uneori nu e suficient detergentul ci ar fi nevoie de curățare cu ultrasunete care este și trebuie să fie tot o excepție. Dacă asculți un vinil de 3ori într-o săptămână nu trebuie să-l cureți tot de atâtea ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Agentul de suprafață mai este numit agent de umectare, de înmuiere sau tensioactiv poate fi și detergentul sau e detergentul sau mai poate fi alcoolul. Fiecare are plaja lui de acțiune asupra depunerilor. Alcoolul destul de limitat iar detergentul cu un spectru mult mai larg. Ideea este că vom ști care e mecanismul de funcționare a substanțelor și implicit a soluțiilor de curățare și totodată când e nevoie de una sau alta sau nu e nevoie decât de o perie antistatică. Un vinil nou nu va necesita o curățare cu soluții lichide. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.