Sari la conținut
HiFi Tech

Piata audio/video, afectată sau nu de aceasta perioada


dinica

Postări Recomandate

A existat un topic cu acest nume. A disparut pentru ca a fost initiat de o clona. Redeschid discutia pentru cei interesati.

Din datele pe care le detin, toti cei cu o prezenta agresiva in mediul on line vand foarte bine. Se vand chiar si produse audio high-end, nu doar produse de cateva sute de euro. Sincer nu sunt mirat. HiFi-ul este o industrie nisata, de lux. Oamenii cu bani nu renunta usor la micile placeri scumpe. 😉

Numarul de cititori HiFi Tech este si el intr-o usoara crestere. 50 mii de pagini accesate, aproape 5 mii de cititori cu o medie de peste 5 minute petrecute on line. Tineti cont ca in luna Aprilie nu am avut articole cu aparate de top. De fapt, nu prea am avut articole cu produse HiFi. Motivele sunt evidente.

Cei care aveti alte informatii sunteti rugati sa interveniti. Stiu ca multe showroom-uri sunt inchise. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există chiar premisele unei creșteri!!!  Spectacolele și festivalurile sunt suspendate și puțin probabil să se redeschidă curând. În consecință va apărea un debușeu tocmai în zona sistemelor cu sunet de calitate. Chiar sunt curios dacă apare o creștere a vânzărilor... 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, dinica a spus:

A existat un topic cu acest nume. A disparut pentru ca a fost initiat de o clona. Redeschid discutia pentru cei interesati.

50 mii de pagini accesate, aproape 5 mii de cititori cu o medie de peste 5 minute petrecute on line.

Dinica recruteaza cyberint :)), la ce date dai aici te duci direct pe post de sef.

Nu stiu ce sa zic, probabil tendinta este sa scada pretul dar nu prea mult cel putin la alea noi. La cele utilizate scade mai abrupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, adis a spus:

Dinica recruteaza cyberint :)), la ce date dai aici te duci direct pe post de sef.

Nu stiu ce sa zic, probabil tendinta este sa scada pretul dar nu prea mult cel putin la alea noi. La cele utilizate scade mai abrupt.

Tendinta este una singura si dureaza de prin anii '50. Dupa anii '90 totul a devenit mai agresiv. Numele tendintei: MARKETING. In perioade ca acestea se poate observa cu usurinta cum cei care comunica agresiv on line, sunt pregatiti pentru acest tip de business,  continua sa faca profit. Amazon au cresteri extraordinare. In acest timp sunt cel putin cativa retaileri americani, cu afaceri bazate pe vanzarea in spatii comerciale, cu probleme serioase. In Europa la fel. Si in China sunt probleme. Citeam ieri de 3 companii care au cerut actionarilor sa investeasca bani pentru a tine afacerea pe picioare. Sigur, asta este o viziune de ansamblu. Dar hifi-ul exista in acest ansamblu.

In HiFi-ul romanesc este cam la fel. Am observat ca exista trei firme extrem de agresive pe partea de comunicare. Eu cunosc informatii de la una din acestea. Am extrapolat aceste informatii si la celelalte doua. Rezultatele sunt cu adevarat uimitoare tinand cont de perioada prin care trecem. Se fac chiar achizitii de brand-uri noi. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, dinica a spus:

Amazon au cresteri extraordinare.

Sper sa nu fiu of topic dar vreau sa atrag atentia celor care nu stiu ca exista un razboi deschis intre administratia Trump si Amazon. Trump ii acuza de fel de fel de lucruri, ultimele fiind ca au tarife preferential la transportul coletelor de catre Posta Americana care se afla aproape de faliment si ameninta ca nu va debloca ajutorul guvernamental pina la majorarea tarifelor pentru Amazon, iar altul ar fi blacklist-area anumitor domenii Amazon locale pe motiv ca sint implicate in comertul cu bunuri piratate.

Ramine de vazut ce o sa iasa, mizez pe Amazon pentru ca au foarte multa putere iar zilele lui Trump la Casa Alba sint numarate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.