Sari la conținut
HiFi Tech

MUZICĂ ROMÂNEASCĂ


Trancotistul

Postări Recomandate

În zilele trecute s-au inflamat lucrurile în ceea ce privește prezența unor cântărețe în diferite contexte. Lucruri nesemnificative... 

Recomand o prezență feminină din zona underground. Deși a urcat pe scenă încă din 2012 și lucrează sub umbrela unei case de producție importantă numele ei nu prea a lăsat urme în subconștientul public. Vocea ei este cel puțin remarcabilă și a apărut cu mult înaintea altor voci similare din occident. De remarcat este și concepția ultimului său album, cu adevărat un album de colecție.

LUCIA - CATASTROPHE

și albumul-bijuterie 

SAMSARA

 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LUCIA a fost motivul de a semnala virajul trupei BYRON. Totul pare atât de simplu. După un timp atât de îndelungat (2006) pot spune că ultimul album nu este o încununare a eforturilor ci întemeierea pe un loc solid cu atmosferă complet originală marca BYRON. Discursul compozițional racordat complet la trăirile contemporane nu se coboară la ascultător ci îl ridică la nivel superior de introspecție. Eu sunt cu ei și bravo DAN BYRON!

BYRON - NOUĂ 

 

album 2019

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20 februarie 2020 la 9:02, dinica a spus:

Canta decent acum 4-5 ani. Chiar am vazut-o intr-un concert. Marturisesc ca nu am continuat sa o urmaresc, pentru ca nu prea ascult muzica romaneasca.

Dinica, cand o sa-ti cresca minunea, inevitabil o sa asculti si muzica romaneasca! Eu de la fiica-mea imprumut Vita de Vie, Jurjak, Luna Amara...si cateodata Mojo :)

 

image.jpeg

Editat de Elwe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, dinica a spus:

I-am vazut ascultat in concert. Ba chiar mai mult, am organizat acel concert. 🙂

SUPER! Aștept recomandări! până una”n alta ...

OM LA LUNĂ a reușit să se coaguleze ca o formație în septembrie anul  trecut (nu că în formula de doi nu era ok...) și a început pregătirea pentru un album

LINIȘTEA

MONO JACKS au lansat luna asta un nou album GLORIA

NOUĂ VIEȚI

 

și recomandarea ”tinere speranțe”!!!

CRONIC - ROȘU DE AMURG

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru că s-a amintit de muzica anilor 70 recomand celor care nu au auzit vreodată! este fundamental!

DORU STĂNCULESCU și DAN ANDREI ALDEA - CÂNTEC ÎNTRE APELE ȚĂRII,

DORU STĂNCULESCU - SCRISOAREA SOLDATULUI DE ORIȘIUNDE

 

DORU STĂNCULESCU -  HAI, HAI, HAIDI, HAI

 

DORU STĂNCULESCU - IOAN VODĂ CUMPLITUL

 

 

 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

postarea urmatoare are legatura si cu muzica romaneasca si cu vintage. Am avut onoarea sa-l cunosc si personal in decembrie 2018, intr-un cerc foarte restrans, pe maestrul Mircea Vintila, cu care am avut timp sa depanam amintiri, cu discutii despre balada si rock-ul romanesc de dupa anii 1975. A fost o seara de neuitat, intr-un club mic din Elvetia cu prilejul Craciunului. Va rog sa ma iertati pentru caliatea audio a inregistrarii mele, dar cu un mobil mai vechi, nu merge mai bine.

In urmatorul clip, auzim formatia timisoreana Progresiv TM cu o piesa de pe albumul Puterea Muzicii, voce neuitatul Liviu Tudan RIP

mv 01.jpg

Editat de horex1952
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

FRATEMELEU GHEORGHE - IARTĂ-MĂ

 

 

o formație care am descoperit-o acum 

LOOKING FOR NOTHING - FAR AWAY

 

LOOKING FOR NOTHING - WORK IT OUT

mai recomand un album conceptual 

CULESE DIN CARTIER - FANTOME II

PLOPI

 

MOR TAXIMETRIȘTII

REC SESSION - SUBCARPAȚI

 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.