Sari la conținut
HiFi Tech

Îmbunătățire alimentare


Andi

Postări Recomandate

Ce tensiuni  si la ce curenti trebuie ?

Banuiesc ca vrei sa fie o alimentare separata pe partea digitala fata de  cea pt audio.

Esti constient ca un alimentator liniar  corect facut  te ajunge  multe milioane ?  Si s-ar putea sa nu incapa in acel spatiu.

O simpla carcasa separata pt sursa [frumoasa],  costa 60-70 euro...

Merita acel player asa ceva ?

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca vrei sa faci alimentare separata digital-analog iar pt asta trebuiau cel putin 2 transformatoare. Deja se punea problema de spatiu.  

Vezi daca scrie ceva la cablurile negre care pleaca de la placa sursei spre celelalte placi. Vezi ca unele fire  duc tensiuni de alimentare iar altele aduc semnal On-StdBy.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Shambala a spus:

Vezi daca scrie ceva la cablurile negre care pleaca de la placa sursei spre celelalte placi. Vezi ca unele duc tensiuni de alimentare iar unul aduce semnal On-StdBy.

M-am chiorât cu lupa la cabluri (scrisul e extrem de mic), dar în afară de niște notații privind temperatura și niște coduri care nu cred că au vreo relevanță, nu am reușit să disting nimic.

Am făcut o poză conectorului din care ies cele două cabluri, nu știu dacă are vreo relevanță.

Vreau neapărat să fac o alimentare de calitate acestui player, am trei bucăți, dacă merge ceva greșit cu prima încercare mai am de rezervă.

20191019_203558.jpg

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar un cd cu afişor fluorescent. Se găsesc din recuperări trafo de la diverse combine realizate pînă prin 2000. Au toate tensiunile alternative necesare şi la curenţi suficienţi, trebuie făcute sursele de tensiune continuă. Însă sigur nu vor avea loc acolo. Singura soluţie e un trafo montat extern cu un conector, iar la interior montajul. Aşa se evită brumul de 50Hz indus.

Mai complicat e cu anumite funcţii şi comunicaţii între procesorul de comenzi şi sursă.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"La cablurile negre care pleaca de la placa sursei spre celelalte placi" -  adica pe placa, la baza cablurilor.

Mereu uit ca "jargonul" tehnic nu este automat inteles si de ceilalti.   (Cam ca in Soarele Gol)

 

Pt ca inlocuirea completa a sursei cu una liniara este o treaba complicata si scumpa, fiindca cere foarte multe ore de munca (lucrare prototip), as sugera alta solutie. 

Sa lasi sursa care este pt display, motor si telecomanda si inlocuit cu o sursa liniara externa doar alimentarea dac-ului si a partii analogice. Ar trebui sa fie doar 2  sau 3 tensiuni.   Nici asa nu e tocmai usor dar ar trebui sa fie mai simplu.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Shambala a spus:

Pt ca inlocuirea completa a sursei cu una liniara este o treaba complicata si scumpa, fiindca cere foarte multe ore de munca (lucrare prototip), as sugera alta solutie. 

Sa lasi sursa care este pt display, motor si telecomanda si inlocuit cu o sursa liniara externa doar alimentarea dac-ului si a partii analogice. Ar trebui sa fie doar 2  sau 3 tensiuni.   Nici asa nu e tocmai usor dar ar trebui sa fie mai simplu.

Si eu cred ca asta este varianta cea mai buna. Este loc pentru o sursa cu 2-3 tensiuni de alimentare DAC si cred ca incape si un mic traf toroidal acolo (daca nu este loc se pune afara si o mufa pe spatele player-ului). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, renunț, mi se pare deja prea complicat. Văzusem că Lampizatorul punea toroidale pe bandă rulantă în diverse playere și am crezut că e o chestie simplă, ca de rutină. Dar dacă e așa complicată treaba, nu cred că merită.

Îmi pare rău doar de player, deoarece etajele analogic și digital par bine realizate, dar în mod evident e devalorizat de alimentarea aceea de 2 bani găuriți.

În amplificatorul/DAC DFR9000, alimentarea pare mult mai bine realizată, chiar dacă nu e liniară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia pe care am descris-o are valoare mai mult ca solutie test -  totul exterior si trase cateva fire si inlocuite alimentarile mentionate. 

E bine ca renunti pt ca asa cum am zis e o lucrare care ia f multe ore si implicit va costa multe, multe milioane.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.