Sari la conținut
HiFi Tech

Despre pozitionare, alegerea boxelor si tratamente acustice


iosiP

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
La 28.10.2019 la 11:45, Cosmin a spus:

Nu va imbatati cu apa rece, o orchestra simfonica adevarata va suna la adevarata forta si amploare doar pe separate si boxe mari. Restul e can-can. Si nu spun asta pt ca eu am acum astfel de sistem - pentru ca de 10 ani ma chinui sa il detin - ci pentru ca peste tot unde am ascultat clasica cum trebuie a fost doar pe separate si standfloor.

Nu va imbatati cu apa rece, o orchestra simfonica adevarata va suna la adevarata forta si amploare doar pe VIU. Restul e can-can. Si nu spun asta pt ca eu am peste 10 ani de cand frecventez diverse cantari pe viu, insa peste tot unde am ascultat clasica cum trebuie a fost pe la concerele pe VIU.

  • Like 2
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ViMe a spus:

Nu va imbatati cu apa rece, o orchestra simfonica adevarata va suna la adevarata forta si amploare doar pe VIU. Restul e can-can. Si nu spun asta pt ca eu am peste 10 ani de cand frecventez diverse cantari pe viu, insa peste tot unde am ascultat clasica cum trebuie a fost pe la concerele pe VIU.

Da si nu.

Perfectiunea nu exista. Permanent trebuie sa facem compromisuri. De aici trebuie sa plecam ! 

Muzica live nu poate fi reprodusa 100%. Cu toate acestea sunt sisteme audio care se apropie foarte mult de aceasta performanta, insa reproducerea exacta a unui concert este un ideal influentat de mult prea multe necunoscute, cum ar fi: sistem, matching dintre componente, camera (poate mai importanta decat sistemul in sine) si nu in ultimul rand inregistrarea. De aceea n-as generaliza. Am avut ocazia sa ascult sisteme care transmiteau emotie, acea emotie pe care o traiesti cand in fata ta performeaza un band/orchestra. Pentru mine acesta este sunetul pe care trebuie sa-l cautam.  

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta, la HiFi Show Budapest, am avut ocazia sa ascult muzica cantata live, amplificata de un sistem high-end (Sonus Faber + McIntosh). Concluzia mea dupa aceasta experienta este ca niste electronice bune pot fi foarte aproape de realitate, singurul semn de intrebare ramanand la capacitatea unei surse si a unei inregistrari de a reproduce acelasi sunet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dervish a spus:

Spun acest lucru doar pentru cei care au avut ocazia sa asculte, pentru ca invariabil vor urma plansete de genul "pai eu nu stau in Bucuresti langa Ateneu".

Adica ne imbatam cu apa rece pe post de single maltz. Macar sa nu strigam prea tare in semnaturi ca apa ramane , iar pietrele trec.

De parca noi, restul prostimii, care nu stam in Bucuresti, nu stim ce e aia filarmonica sau sunet live neamplificat...

Eu unul prefer apa in locul whiskey-ului, asa ca nu generaliza, subtilitatile tale nu se aplica tuturor.

Editat de Netcrusher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau asta, amintirile mele de la Festivalul Enescu 2017

De data asta locul din stinga, pe care nu venise niciodata nimeni s-a umplut. Cu citeva secunde inante de a incepe, cind muzicienii erau deja pe scena a aparut o baba imensa, avea peste suta de kile, imbracata OK dar nespalata de citiva ani. Da, putea ingrozitor, nu mirosul ala de muncitor transpirat din autobuz intr-o frumoasa zi de vara, mirosul ala greu de aurolac imputit, de om nespalat de ani de zile. In dreapta era o doamna distinsa iar eu statea intors si aplecat sprea ea (se trasese si ea mult in dreapta din cauza mea) invadindu-i intimitatea, dar nu aveam ce face. Te astepti la orice dar nu la asa ceva, sa stai la Festivalul Enescu linga o persoana care pute infiorator. La pauza am abordat-o si mi-am cerut scuze gindind ca poate credea ca sint vre-un pervers ceva, dar a spus ca nu e nici o problema, simtise si ea mirosul chiar daca mai atenuat si intelesese situatia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.03.2014 la 2:05, iosiP a spus:

Morala: in primul rand, vedeti unde anume va puteti pozitiona boxele si abia apoi mergeti la auditii. Asta, ca sa nu aveti surpriza ca sunetul de acasa nu se potriveste cu cel din showroom!

 

image.thumb.png.4e06bf9661aef3730a41033c6cf8300b.png

 

How to Setup Your Studio / Critical Listening Room Speaker and Studio Monitor Placement Secrets

Room acoustics for home audio How to find and treat your room's trouble spots

THE ART OF POSITIONING SPEAKERS

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Victor, te-ai dat la o fund o buna perioada de timp... insa sunt sigur ca ai rumegat la muzica buna intr-un setup pe masura. Ultima oara (din ce stiu eu) aveai niste WA cu Plinius (sper sa nu ma insel). Ce s-a mai intamplat intre timp?

P.S. Vad de ceva vreme ca vinzi numai albume unul si unul (interpretare dar si inregistrare). Ai trecut pe fisiere/streaming? Ai trecut la vinil-uri?

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.